Astăzi, 11 februarie 2024, ora 17:41, prin apel 112, a fost anunțat un accident rutier pe Centura orașului Ineu, în care a fost implicat un autoturism. Potrivit persoanei apelante, ar fi vorba de un autoturism în decor și două persoane încarcerate.
La fața locului au intervinit pompierii militari ai Detașamentului Ineu, cu o autospecială de stingere cu modul pentru descarcerare și o ambulanță SMURD, precum și două ambulanțe ale Serviciului Județean de Ambulanță, una dotată cu medic, cealaltă cu asistent.
În urma accidentului au rezultat două victime, un bărbat în vârstă de 66 de ani și o femeie în vârstă de 64 de ani, aflate încarcerate în autoturism. Pompierii au acționat pentru extragerea acestora din autoturism, ulterior fiind preluate de către echipajele medicale.
Victimelor li s-au acordat îngrijiri medicale. Starea bărbatului este stabilă, fiind conștient și cooperant de la bun început. În ceea ce privește cea de-a doua victimă, aceasta era, ințial, în stare de inconștiență, în stop cardio-respirator. Echipajul medical SAJ i-a efectuat manevrele de resuscitare. În urma manevrelor de resuscitare, femeia prezintă semne vitale. Ambele victime au fost transportate la spital pentru îngrijiri și investigații medicale suplimentare.
Pompierii militari arădeni au intervenit și pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor la locul evenimentului.
Foto: ISU Arad