• Prețul facturilor ar putea EXPLODA! ANRE propune modificarea tarifelor practicate de companiile de distribuție a energiei electrice
 • Până la sfârșitul lunii martie, municipalitatea aşteaptă propunerile arădenilor în cadrul procesului de Bugetare participativă
 • Poz(n)a zilei…A leșinat stâlpul
 • Proiectul Europe Direct Arad continuă și în anul 2019
 • Întâlnire de lucru pe tema extinderii magistralelor de gaz metan
 • Evaluare Națională și Bacalaureat 2019: Ministerul Educației a publicat procedura de EXAMINARE a candidaților cu DEFICIENȚE
 • Ministrul afacerilor interne, întâlnire oficială cu ambasadorul Tunisiei la București
 • MDRAP- Protocol de predare-primire
 • Anunț de ULTIMĂ ORĂ de la meteorologi! Vreme deosebit de rece și ninsori
 • Haos pe DN7. Un autoturism, două microbuze și un camion au fost implicate într-un accident (GALERIE FOTO)
 • Vești bune pentru aproape 100.000 de pensionari! De când se aplică MAJORĂRILE votate prin noua lege a pensiilor
 • Un arădean de 54 de ani, prins de polițiști după ce a furat produse cosmetice în valoare de peste 1.000 de euro
 • Raportul de activitate al DAS Arad pe anul 2018
 • Începe modernizarea drumului județean Sintea Mare-Șepreuș
 • Iustin Cionca: ,,Singura cale corectă pentru românii de peste Prut este calea europeană”
 • Municipalitatea arădeană, în aşteptarea ofertelor pentru Piaţa Catedralei şi noua piaţă agroalimentară de pe strada I. R. Şirianu
 • Un robot construit de câţiva elevi arădeni, în competiţia First Tech Challenge Romania
 • Biciclist lovit de autoturism pe o stradă din Arad
 • Activități de prevenire a furturilor auto și din locuințe (FOTO)
 • ALERTĂ! Un VAL de AER POLAR se îndreaptă spre România
 • Gazeta Locală a reușit să „reînvie“ spiritul civic al arădenilor. Ce inițiative au avut concitadinii noștri și cum s-au soluționat

  De în Locale share share share share share share share share share share share share share share share share share share

  Gazeta Locală a „reînviat“ spiritul civic al arădenilor încă din prima săptămână de când ziarul nostru a fost lansat pe piață, abordând subiecte de mare interes.

  Dintre articolele redactate de noi, trei subiecte au „câștigat“ detașat în topul preferințelor cititorilor noștri: „Cazul femeii de 73 de ani a stârnit interesul arădenilor“, „VOX POPULI: Opinia arădenilor despre parcometre“, „Arădenii iau atitudine. Ce se întâmplă în Podgoria“.

  Cazul bătrânicii de 73 de ani fără un acoperiș de asupra capului a stârnit interesul concitadinilor încă de luni, prima zi „de viață“ a Gazetei Locale, primind zeci de mesaje din partea cititorilor doritori să o ajute. Pentru a vă liniști, revenim cu un ultim UPDATE asupra subiectului. Lavinia, cea care a lansat apelul pe o rețea de socializare, a primit un mesaj în cursul zilei de marți, prin care o femeie din Maramureș, o apropiată a familiei sale, i-a adus la cunoștință faptul că familia bătrânei a fost anunțată unde se află aceasta, urmând a-i veni în întâmpinare.

  Un al doilea caz de mare interes public a fost VOX POPULI, care a încurajat arădenii să-și exprime părerea vis-a-vis de problemele existente în oraș, primul subiect abordat fiind parcometrele. Arădenii nu și-au exprimat doar nemulțumirile despre subiectul propus, ci au semnalat și altele (șobolanii din centrul orașului).

  „ar fi indicat sa se poată face și plata cu cardul bancar sau prin scanarea cu telefonul a codului QR daca au un abtipild cu acesta lipit pe el, toată lumea au un smartphone cu aplicațiile mobile bancare“, a comentat un cititor.

  „În Arad durata taxei de parcare este mai mare decât în alte ţări, Franta , Belgia , Ungaria, Italia. în general taxa se aplică între orele 8 sau 9-18 iar sâmbăta 8 sau 9-13. Mai mult în Bruxelles primele 20 min sunt gratuite.În județele limitrofe Aradului taxa de parcare este iarnă vară 8-18 respectiv 8-13. Ar trebui ca toţi Arădeni să fie taxați cu 100 lei pe an parcare pe loc public şi desființate rezervarea dintre blocuri astăzi secundare. Prea mulţi la control parcări. Unde este eficientă?“, a spus un alt cititor.

  „Dar despre șobolanii din centru, ce părere aveți?“, a semnalat un alt cetățean nemulțumit.

  Cel de-al treilea subiect din „top“ a fost Lacul Pădurice. Un arădean ne-a trimis, la scurt timp de la publicarea articolului, imagini updatate cu Lacul Pădurice, semnalându-ne că s-au efectuat opreațiuni de curățare a acestuia. Pentru a ne convinge, ne-am deplasat și noi în cursul acestei dimineți la fața locului, constatând veridicitatea celor spuse de cititorul nostru.

  Așa cum am promis, încă de la lansare, vom face auzite atât nemulțumirile cetățenilor cât și măsurile luate de către instituțiile responsabile, singura noastră intenție fiind soluționarea problemelor existente în orașul nostru.

  Poze primite de la cititorul Gazetei Locale, realizate marți, la ora 19:

  Pozele efectuate astăzi de echipa noastră:

  1
  Lasă un comentariu

  Lasă un răspuns

    Înscrie-te  
  cel mai nou cel mai vechi cel mai votat
  Notificarea de la
  trackback

  […] Gazeta Locală a reușit să „reînvie“ spiritul civic al arădenilor. Ce inițiative au avut co… […]

  Postări recomandate