• Încă un accident de muncă la Fabrica de Arme din Cugir
 • Peste 200 de amenzi în ultimele 24 de ore, în Arad
 • Un tânăr pasionat de IT, în echipa primarului
 • Cetăţean român depistat la PTF Nădlac II cu documente false
 • O femeie a murit după ce un escroc a anunțat-o prin telefon că nepotul ei a făcut accident
 • Un bărbat a băut alcool și a aruncat mucuri de țigară pe jos în fața polițiștilor locali din Arad
 • JAF în casa unui medic: hoții au fugit cu o sumă uriașă de bani și mai multe bunuri
 • Accident grav la Compexul Energetic Oltenia: pompierii au intervenit de urgență
 • Eveniment rutier cauzat de consumul de alcool
 • MAE transmite o nouă ALERTĂ pentru românii care merg în Grecia
 • Accident GRAV în vestul țării între un microbuz, un autocar și o mașină: 40 de persoane implicate
 • Prins de polițiști pe raza județului Arad fără permis și băut la volan
 • Cetăţean bulgar depistat la volanul unui autoturism cu permis de conducere fals, în Nădlac
 • Prognoza METEO pentru următoarele două săptămâni
 • Microbuz cuprins de flăcări pe DN69 Arad-Timișoara
 • Imagini ÎNGROZITOARE surprinse lângă Teatrul Clasic „Ioan Slavici“ Arad: tânără drogată cu „zombie“ (VIDEO + FOTO)
 • Încep lucrările de reabilitare la „Ghiba Birta”
 • Un arădean de 21 de ani și-a lovit mama din cauza unor neînțelegeri
 • Decanul Facultăţii de Ştiinţe Economice Informatică şi Inginerie a UVVG Arad, Cristian Haiduc: „Şansele de angajare, după absolvire, sunt foarte mari”
 • Ministrul Transporturilor, implicat într-un accident grav. A fost transportat de urgență la spital
 • Gazeta Locală a reușit să „reînvie“ spiritul civic al arădenilor. Ce inițiative au avut concitadinii noștri și cum s-au soluționat

  De în Locale share share share share share share share share share share share share share share share share share share

  Gazeta Locală a „reînviat“ spiritul civic al arădenilor încă din prima săptămână de când ziarul nostru a fost lansat pe piață, abordând subiecte de mare interes.

  Dintre articolele redactate de noi, trei subiecte au „câștigat“ detașat în topul preferințelor cititorilor noștri: „Cazul femeii de 73 de ani a stârnit interesul arădenilor“, „VOX POPULI: Opinia arădenilor despre parcometre“, „Arădenii iau atitudine. Ce se întâmplă în Podgoria“.

  Cazul bătrânicii de 73 de ani fără un acoperiș de asupra capului a stârnit interesul concitadinilor încă de luni, prima zi „de viață“ a Gazetei Locale, primind zeci de mesaje din partea cititorilor doritori să o ajute. Pentru a vă liniști, revenim cu un ultim UPDATE asupra subiectului. Lavinia, cea care a lansat apelul pe o rețea de socializare, a primit un mesaj în cursul zilei de marți, prin care o femeie din Maramureș, o apropiată a familiei sale, i-a adus la cunoștință faptul că familia bătrânei a fost anunțată unde se află aceasta, urmând a-i veni în întâmpinare.

  Un al doilea caz de mare interes public a fost VOX POPULI, care a încurajat arădenii să-și exprime părerea vis-a-vis de problemele existente în oraș, primul subiect abordat fiind parcometrele. Arădenii nu și-au exprimat doar nemulțumirile despre subiectul propus, ci au semnalat și altele (șobolanii din centrul orașului).

  „ar fi indicat sa se poată face și plata cu cardul bancar sau prin scanarea cu telefonul a codului QR daca au un abtipild cu acesta lipit pe el, toată lumea au un smartphone cu aplicațiile mobile bancare“, a comentat un cititor.

  „În Arad durata taxei de parcare este mai mare decât în alte ţări, Franta , Belgia , Ungaria, Italia. în general taxa se aplică între orele 8 sau 9-18 iar sâmbăta 8 sau 9-13. Mai mult în Bruxelles primele 20 min sunt gratuite.În județele limitrofe Aradului taxa de parcare este iarnă vară 8-18 respectiv 8-13. Ar trebui ca toţi Arădeni să fie taxați cu 100 lei pe an parcare pe loc public şi desființate rezervarea dintre blocuri astăzi secundare. Prea mulţi la control parcări. Unde este eficientă?“, a spus un alt cititor.

  „Dar despre șobolanii din centru, ce părere aveți?“, a semnalat un alt cetățean nemulțumit.

  Cel de-al treilea subiect din „top“ a fost Lacul Pădurice. Un arădean ne-a trimis, la scurt timp de la publicarea articolului, imagini updatate cu Lacul Pădurice, semnalându-ne că s-au efectuat opreațiuni de curățare a acestuia. Pentru a ne convinge, ne-am deplasat și noi în cursul acestei dimineți la fața locului, constatând veridicitatea celor spuse de cititorul nostru.

  Așa cum am promis, încă de la lansare, vom face auzite atât nemulțumirile cetățenilor cât și măsurile luate de către instituțiile responsabile, singura noastră intenție fiind soluționarea problemelor existente în orașul nostru.

  Poze primite de la cititorul Gazetei Locale, realizate marți, la ora 19:

  Pozele efectuate astăzi de echipa noastră:

  1
  Lasă un comentariu

  Lasă un răspuns

    Înscrie-te  
  cel mai nou cel mai vechi cel mai votat
  Notificarea de la
  trackback

  […] Gazeta Locală a reușit să „reînvie“ spiritul civic al arădenilor. Ce inițiative au avut co… […]

  Postări recomandate